Arsenal k Giroud do útoku priviedol Lucasa z Deportiva

Veľká výzva čaká na dvadsaťsedemročného Lucasa Péreza, ktorý mení Deportivo La Coruňa za ambicióznejšie Arsenal. Podhrotový či hrotový útočník si životné angažmán vystrieľal 19 súťažnými gólmi v uplynulom ročníku a do Londýna prichádza potom, čo Kanonieri aktivovali jeho výkupnú klauzulu v hodnote 20 miliónov eur…

Lucas Pérez sa za svoje kariéry celkom nacestoval a ponúknuť môže okrem iného skúsenosti z madridského Atlética, Dynama Kyjev či aténskeho PAOK, kde po prvýkrát piloval svoju angličtinu.V priebehu tohto leta už mal odmietať okrem iného Leicester, Neapol, Zenit či Sevillu, Arsenalu však neodolal.

Londýnsky klub doposiaľ nespresnil ani dĺžku spolupráce s celoživotným fanúšikom Deportiva, všeobecne sa každopádne hovorí o štvorročnej zmluve s domnelým týždenným platom vo výške 70 tisíc libier.

Lucas až v minulej sezóne prvýkrát preklenul hranicu desiatich ligových gólov, to je ale do značnej miery spôsobené tým, že veľkú časť svojej kariéry strávil v pozícii ofenzívneho záložníka či podhrotového útočníka, a nešpecializuje sa teda iba na strieľanie gólov. Naposledy ich koniec koncov vrchom i osem pripravoval.

Lucas Pérez zrejme do istej miery znamená kompenzáciu za neúspešnú snahu Arsenalu priviesť Jamieho Vardyho.Aj on je v prvom rade rýchlikom vhodným pre protiútoky a najradšej spolupracuje s ďalším útočníkom, takže by sa mohol pokúsiť replikovať Griezmannovu rolu na Eure po boku Olivier Giroud.

“Nie je to iba strelec gólov, takisto dobre kombinuje so spoluhráčmi, zvládne dať finálnu prihrávku a výborne si nabieha. Má skvelý čuch na góly a práve prežil vynikajúci sezónu, “ popísal svoju novú posilu manažér Arsene Wenger.

Ako vysvetľuje fanúšik a analytik Chris Moar, Lucasových sedemnásť gólov neradno brať na ľahkú váhu. V La Coruni sú totiž jednak zvyknutí na najproduktívnejší strelca o 7-10 zárezoch, jednak je treba uvážiť, že Pérez tejto méty dosiahol, bez toho by mal akéhokoľvek kreatívneho hráča v chrbte.Sám si vybojoval plno balónov a niekoľko gólov strelil takpovediac z ničoho, ako napríklad tento:

Hoci na Riazor strávil len dve sezóny, teší sa Lucas u priaznivcov Deportiva statusu regulárny kultovej postavy. Gólmi v siedmich po sebe idúcich ligových dueloch vlani pred Vianocami zlomil fúzatý klubový rekord Bebeto a v oboch ročníkoch potom tradičné celok viacmenej zachraňoval v najvyššej súťaži.

Na jar 2015 započal lacoruňské zmŕtvychvstania proti Barcelone (a na Camp Nou sa potom trafil aj vo svojom druhom vystúpení), tento rok sa zase ukázala kľúčovou jeho trefa do siete Villarrealu. A Lucas Pérez v Deportivo nerozdával radosť len sám, ale inšpiroval aj svoje okolie.V uplynulej sezóne vedľa neho napríklad ožil Luis Alberto, ktorý predtým vyhorel v Liverpoole aj Malage.

Ani v túto chvíľu, po dvoch parádnych sezónach, Lucas Pérez bezpochyby nie je žiadnym dokonalým hráčom, ktorý by mal vlastnoručne posunúť Arsenal na ďalšiu úroveň. Frustrovat dokáže predovšetkým hordou spálených šancí a všeobecne potrebuje na hracej ploche voľnosť aj herný štýl prispôsobený jeho profilu.Pre Wengera ide navyše zároveň o relatívnej krok do neznáma: hrotového útočníka nad 26 rokov naposledy podpísal roku 1999 v Davor Šuker (tomu bolo dokonca 31).

Už spomínaný Chris Moar však predpovedá, že si fanúšikovia Arsenalu k Lucasovi nájdu cestu podobne ľahko, ako si ju našli k Alexis Sánchez: rovnako ako Čiľan má totiž španielsky pracant vo zvyku na ihrisku nechávať obe pľúca a neúnavne pracovať pre tím. Jedným väčším rozdielom je akurát to, že Lucas bude loptu menej ťahať a viac sa bude poozhlížet po rôznych narážečkách.